Deejay, producer, manager, agent, father and a free creative spirit who promises to tell the truth and nothing but the truth, so help me God...

Visar de senaste 38 av 68 inläggen från januari 2008. Visa äldre inlägg
Visar de senaste 38 av 68 inläggen från januari 2008. Visa äldre inlägg

torsdag, januari 31, 2008

Konceptet "NRJ @ the Club" återuppstår 27/2 - på Sturecompagniet!!

Japp nu är det klart... DonTomaso har suttit i förhandlingar en längre tid och nu kan vi äntligen gå ut och berätta det för allmänheten!

Jag är skitglad eftersom jag var med från början men sen hoppade av pga mitt veckojobb. Men nu är jag tillbaka och spelar igen på nypremiären 27/2 iaf... där vårt huvudnummer är ingen mindre än Laidback Luke! Alltså, näst sista onsdagen varje månad (med reservation för ändringar nån vecka hit å dit) kommer Sturecompagniet slå upp portarna och första nyheten för i år är att även NEU kommer öppnas upp och man kan gå igenom lokalerna!

Nere på NEU kommer det vara hiphop och till premiären är Adam Tensta bokad och klar, tillsammans med en av sveriges bästa hip hop-DJ's! Detta för att alla NRJ's lyssnare skall få det bästa av allt helt enkelt...

Nästa månad är det dessutom preliminärbokat en ÄNNU STÖRRE dj till housegolvet... mer info kommer...

Nyhet nummer två med NRJ @ the Club-konceptet är att det alltid kommer köras i Göteborg torsdagen efter på nattklubben Nivå, så det blir ett tvådagarsevent i Sveriges två största och goaste städer! Jag och DonTomaso drar ner med Benji och Alex Moreno och spelar 28/2.

På premiären, som sammanfaller med sportlovsveckan, drar vi dessutom vidare direkt upp till Åre från Göteborg och kör på Tott under lördagskvällen (1/3)! ...och under sommaren kommer självklart konceptet att dyka upp på alla de hetaste semesterorterna i södra sverige... på alla de hetaste veckorna.

Räkna med ett underbart år med NRJ @ the Club och tack DonTomaso att du har ork och muskler att ta detta event till en ÄNNU högre nivå anno 2008.

Peace

...fast uppenbarligen så visste inte alla att La'Mode hade premiär...

aja... man lär sig något nytt varje onsdag.
(klicka på bilden)

La'Mode 30/1

Så har Stockholm äntligen fått en klubb i världsklass!! La'Mode, Swedish house mafia's satsning på hemmaplan hade premiär igår...

Jag kunde tyvärr inte närvara då jag har för mycket på mitt jobb den här veckan, men av bilderna att dömma och av alla samtal som terroriserade min telefon hela natten så var det ett hejdundrande kalas!!! haha... Stephan (Size Records) lyckades dessutom ringa sönder mig runt 05, så jag antar att han va ordentligt i gasen ;)

Skönt att ha ett alibi nu för tiden... "bor i annan stad så det är omöjligt..."



Ambassadeur är en helt otrolig lokal. Perfekt för events som detta med kapaciteten på över 1000 samtidiga gäster!!! Stockholms bästa "scen".



Sebbe & Steve, med Mark Knight i bakgrunden.



BÄSTA BILDEN! Och den kanske mest otippade accessoaren av alla:
FINLANDS STOLTHET, MARKOOLIO!

onsdag, januari 30, 2008

Saxat & limmat från Stureplan.se

----------------------

Lördag 2 feb

"Lewerentz & Tomaso VS Sturecompagniet
Caféts gamla radarpar från onsdagarna har hittat en ny lekplats – och tagit med sig den houseälskande partypubliken. Senast vi var där vibrerade det så att hela den där nya plåtställningen skakade. Hjälm kan därmed vara att rekommendera (det ser dessutom sådär skojigt alternativt ut). 22-03, 23 år"
----------------------

...Det som den annars VÄLDIGT välinformerade chefsredaktören Viktor Barth-Kron glömt bort är att konceptet "Lewerentz & Tomaso VS Sturecompagniet" från och med denna vecka flyttar till fredagar (nu när lördagarna redan är frälsta) och vi inviger också vårt nya DJ-bås nu på fredag genom att plocka dit våra kära hobbyDJ- kompisar; Darwin&Backwall, Phatzoo och Albin Myers! Det kommer bli fullt i båset...

Dock så spelar vi självklart BÅDE fredag & lördag denna helg bara för att det ska bli en smidig övergång liksom. Dessutom kommer jag gästa herr Tomaso varje lördag jag känner att det spritter lite extra i DJ-muskeln (gissa var den sitter?!) även framöver, så räkna med minst en "Dubbel-VS" i månaden. ;)

Vi ses fredag OCH lördag på Sture i helgen med andra ord!!!

Stoppa pressarna IGEN!

Av en ren slump så snubblade jag över bilder från Darwin & Backwalls senaste Tysklandsspelning i en blogg!

Hahaha, Bucket hållar flaggan i topp även i Tyskland ser jag! Bra där brorsan! Däremot så verkar Darwin mest intresserad av porrfilmen i limmon. (hmmm flashback från när vi delade hotellrum i Oslo förra våren!!) Det enda som faktiskt saknades i denna blogg - och i de andra jag letade i... det gick att nysta upp ett helt nätverk av glamourmodeller - var en bild på när grabbarna faktiskt SPELADE SKIVOR!! haha

...nästa gång måste jag följa med!!! ...eller inte :) haha






Jag älskar Backwall's (AKA Özze) blick på den översta bilden... den säger mer än 1000 drinkar. haha

tisdag, januari 29, 2008

Hemgång...

Då har man suttit kvar på jobbet igen. Helvetes JÄVLAR va mycket vi har att göra just nu! Känns inte som att tiden räcker till riktigt... Måste prioritera att göra vissa saker på kvällarna så att dagens jobbskörd hinns med. Dessutom har jag en helvetesvecka vad gäller möten också. Jag som är ute en eller ett par ggr i veckan har lyckats klämt in ELVA möten på en och samma vecka! haha... samtidigt som man skall hinna jobba också.

Mao - omöjligt att hinna med mellan 08.30-17.30. Men sånt är livet!!

Antar att detta är den stora skillnaden på att ha ett jobb man brinner för och tycker om, kontra att "jobba av tiden" på något företag man skiter fullständigt i.

Enda tråkiga är att man får mindre tid att umgås med nära och kära och den där trippen till möbelaffären för att köpa en förvaringsbänk bara skjuts på framtiden hela tiden. Dessutom skall jag spela både fredag och lördag på Sture i helgen i samband med invigningen av vårt nya DJ-bås!!! Sjukt kul.. men det innebär att jag nog inte kommer komma iväg och handla i helgen heller... synd.

På fredag kommer dessutom Darwin & Backwall, Phatzoo och Albin Myers att dyka upp och "spela in" det nya båset med mig och DonTomaso. Ska bli sjukt roligt! Sist alla vi spelade tillsammans va på någon NRJ at the Club tror jag... typ jul-aug förra året.

Just ja, jag och Don inleder dessutom kvällen med att spela på Fredrika Johnsons födelsedagsfest på Village mellan 22-22.45. Ska bli jättetrevligt. Förra året spelade jag också när hon fyllde år... På Olssons Video. En grym kväll som slutade med att vi drog och kollade in Adam Beyer på Grodan Coctail efteråt.

Vilka minnen....

Nej, skall hålla detta kort... har ett tåg att passa!

Tja

Projekt...

Äntligen en garderob som rymmer alla mina t-shirts! (och några tröjor) Det har varit lite jobbigt att ha allt i högar efter färg osv på byråer och uppe på loftet i min förra lägenhet. Nu är jag frälst med t-shirts från golv till tak bakom dörren.

Hur skönt som helst!

Mitt andra lilla projekt som ni ser på byggarbetsplats-bilden här bredvid är att installera dimmern. Har inga riktiga verktyg hemma så jag stod och meckade med en kökskniv tills jag kom på att det nog inte alls är en så bra idé.

Funderar på att ta över Dole ikväll. Han bor typ snett över gatan och vi har varit polare sen högstadiet. Han är en grym elektriker fast då känns det ist lite overkill kanske? haha. Hur som helst... Ljuskronan jag köpt med en skärm runt mååste ha dimmer annars blir man blind typ. Den lyser otroligt starkt... Ska se om jag hittar en bild på den.

måndag, januari 28, 2008

Legat lågt...

Haft en liten djupdykning med typ 50-100 besökare om dagen i några dagar nu... (ungefär samtidigt som jag laddade upp min mix haha) vet inte varför, men nu är jag iaf tillbaka på över 500 unika om dagen igen. Tack för det!

Söndagsmys...

Vaknade tidigt. Klockan halv elva i DonTomasos soffa. Kollade lite på nätet och hittade lite filmer DT laddat ner... Efter en halvtimme var jag dock så uttråkad att jag va tvungen att gå upp.

Gjorde mig iordning och sa adjö. Ut i det underbara vädret och ner på stan. Sprang in i Sturegallerian och hängde på låset på optikern för jag va ju bara tvuuungen att ha ett par glassig solbrillor en dag som denna. Det blev nya svarta piloterna från Dior Homme. Då har man bytt märke i år igen!

Kommer ihåg mitt inlägg när jag bytte till Gucci från YSL förra året som alla gillade att klaga på. Nu har ni chansen igen! Personligen tycker jag att "valet av årets solglasögon" är en av årets höjdpunkter. Håller du med mig så kommentera gärna det med! Så jag inte bara får negativ feedback haha

Sen vidare genom gallerian men fastnade snart igen när jag såg en grym The Stray Boys tröja. Den blev nästa inköp och jag tog en stooor kasse där jag dumpade min vinterjacka och sportade tjocktröja och shades ist. Allt i svart självklart... så även mina jeans och skor.

Tog 2 tåget hem och mötte upp Larsan. Vi drog omkring på stan ett tag. Käkade på Panini och bara umgicks och hade kul. Stack hem till honom och så GAV han mig ett SONY minisystem för jag behövde ha ett att koppla in dator och TV i. Bästa brorsan... Shit vad jag saknat honom!

Hem och dumpa grejerna och sen snabbt till Malin som jobbat hela dagen. Vi gjorde Tacos och sen gick vi på bio och såg filmen "We own the night". Ett gripande drama om en polisfamilj, klubbscenen i NY och ryska maffian. En bra film som fick mig att tänka till lite. Krogvärlden är verkligen inte så glamorös som den ser ut på utsidan. Men det har jag ju skrivit om förut här så det behöver jag inte gå in på nu.

Det var iaf underbart att få sova med min älskling igen. Känns som om det var 100 år sedan... Fastnade ju på jobbet och sov på golvet här i torsdags, fredags va vi dyng och i lördags jobbade jag i sthlm. Måste ta igen det den här veckan!

Tack som fan för i lördags!



Hela Sturecompagniet gungade i takt! Det var faktiskt en magisk spelning och jag vågade mig till och med på att spela Bini & Martini (första låten i min senaste mix) ... då förstår ni vilken respons det var! Den är hård, smutsig och minimal och hade ABSOLUT tömt dansgolvet på Sture (eller Café Opera) año 2007. Underbart!

Jag har även myntat ett nytt uttryck ang Sture. "Stockholms populäraste balkong". Ja, jag menar balkongen ut från V. Den var fylld till bristningsgränsen mellan ett och halv tre och det armpumpades friskt!

Äntligen finns det ett ställe i stan där de stekigaste av de stekigaste som dessutom gillar riktigt bra musik kan hänga! - På balkongen haha. När byggs den ut och när blir det en bar där?

När vi stängde Sture var det över 100 pers kvar i lokalen. Dansgolvet va halvfullt och folk ville inte sluta dansa. Precis som det alltid borde vara. Vi sprang bakvägen till NEU och hängde lite med kreddfolket, sen vidare ner på Hell's Kitchen där Andreas Hansson lirade (och såg lite bladig ut haha).

Sen hem till DonTomaso och förlora $100 i poker. Skit. Eller förresten, ett tips! Leta efter spelaren "Helgona" (DonTomaso) mellan 03-06 online. Han synar allt! Bra odds på att vinna lite deg haha.

torsdag, januari 24, 2008

New mix set again!!

Track list - "Minimalhitmania":

1. Bini & Martini - Low Frequencies (Fabio Gianelli Remix)
2. Sebastien Benett - Midnight Trip (Darwin & Backwall Remix)
3 .Roger Martinez & Funkuz - Slam (Original Mix)
4. Albin Myers & Alex Lewerentz - B.I.G (PROMO)
5. Buy Now - Body Crash (Dirty South Remix)
6. Starberger - Baretta's Theme (Darwin & Backwall Dub)
7. Mark Mendes - Beneath You (Original Mix)
8. John Dahlbäck - Song For Djingis (Original Mix)
9. Kaliber ft. Elodie - Is This For Love (Mark Knight Remix)
10. Jakob Adler - Queijo (PROMO)
11. Deadrat6 - Printing Russia (Original Mix)
12. Jaunt - Traveling

http://web.alexlewerentz.com/music/download/Mix080124.mp3

De två bästa släppen just nu...

Buy Now (Steve Angello & Sebastian Ingrosso) - Body Crash
+ Feta remixar av Dirty South och Fabian Grey

Sebastien B (AKA Benett) - Midnight Trip
+ Feta remixer av Arias och Darwin & Backwall


Äntligen kan man börja lira Body Crash! Har suttit och tryckt på den ett tag nu men inte kunnat tala om för folk att man har den haha. Bara njutit hemma framför datorn och i min iPod!

Men sen idag fick jag den skickad till mig av en liten housejänta (!!) som fått tag på den på något sätt så jag antar att den är safe att lira nu. Släpps ju dessutom nästa vecka på Beatport om jag har förstått rätt.

Sjukt roligt också att D&B levererar så högkvalitativa remixar! Lätt världsklass! Stockholm är redan för litet...

Onsdagen i bilder...


Hinner med en snabb bild-analys av gårdagen också... Sista onsdagen innan lön i januari är alltid lika intressant att skåda, så även detta år.

Inga övarraskningar faktiskt; Som vanligt massa söta fjårtisar på Laroy och ett halvstängt Café Opera. Dock är jag glad att jag skrev upp Özgur Can och hans polare som va på besök från Turkiet just på Café Opera - det verkar nämligen ha varit mest folk och bäst röj där iaf.

Darwin va lika söt som alltid i sin D&B mössa men jag såg inte andra halvan av den dynamiska duon? Hmmm... fått en jävla massa bra nya remixar de gjort senaste dagarna. Dock inte från dem själva tyvärr :( *ledsen* Darwin va dessutom ny-kittad med klistermärken från Pacemaker från topp till tå!

Det mest upphetsande från Whiteroom var helt klart Oscar Durlings solbränna! haha... sjukt brun! Jag vill också till Thailand!!!

-----
PS.
Darwin hälsar att det är inga klistermärken! Pacemakers tröja ser ut så!! haha :)

Stoppa pressarna: Telenor gör en Burger King inne på Fältöversten!

"Oorsäkta, vad har dy för telefonabnonenam?" är det någon som gapar i mitt öra när jag kommer in genom skjutdörrarna. Jag bara tittar ointresserat på honom och går vidare...

Det är Telenors jättesatsning på ett nytt abonnemang jag precis bevittnat. Herre jävlar va sugen jag blir på att byta operatör! ...not

Jag och min arbetskamrat Martin står sedan i närheten och väntar på att vår tredje kollega skall komma tillbaka från Sabis där han köpt lunch (själv blev det McD såklart)... Killen i Telenor-ståndet står och gapar och skriker till alla som går förbi för full hals. "Byta operatör?", "Vem ringer du med?", osv... INGET napp.

Till slut tröttnar han och säger något oförskämt om en dam som precis gott förbi utan att ge honom en blick.


"Vad fan säger du?", skriker hon så att hela gallerian hör. "Om jag inte svarar när du ropar på mig så ger det inte dig någon rätt att säga oförskämda saker om mig!"

Killen står som ett frågetecken...

Jag har svårt att hålla mig för garv för det var precis vad han förtjänade! Och Telenor alltså... har dom ingen koll alls på vilka det är som står och frontar deras varumärke? Det är ju egentligen inte killens fel, det är faktiskt Telenors eget! Ställer man en utländsk kille som står och skriker till folk "Vad har du för abonnemang?" så tror ju tanterna på östermalm att de ska bli rånade!

Jag sa på skämt till Martin att tänk om de skulle ställa en kille som typ Pontus Gårdinger där? Som ser bra ut, är supertrevlig och kan föra ett samtal. SHIT va de skulle sälja!

I'm BIG in Japan!


Snubblade över denna precis... http://www.yobo.com/singer/home/18541
De har dessutom rippat mina NRJ-mixar! hahaha

Nu måste jag boka min Japanturné i höst!

Fick ett e-mail sent igår kväll...


Good evening,

I think we are distant relatives nè?

If possible please send a photo to me also his.
I have 30 years and you?
I do not know if I wrote law student, used a translator online site, I do not understand why almost no English.
If you want to use the site is this: http://www.clubedoprofessor.com.br/traduz/
Kiss

--------------------

Brevet kom från en tjej från Brasilien som hade hittat mitt namn "Lewerentz" på YouTube. Hon heter själv Leverentz. Lite coolt faktiskt haha

Men det är faktiskt inte första ggn det händer! När jag var 15-16 år så ringde det på dörren hemma och det stod en tjej utanför strax över 20 år som hette Laura Lewerentz. Hon hade dessutom med sig ett dokument som beskrev vårt familjevapen!! Hon stannade några dagar och hon berättade massa om hur det var i LA där hon bodde. Jag va sååå jävla impad! haha

När hon åkte tillbaka så fick jag behålla dokumentet men självklart så har det försvunnit under åren... Jag och Laura mailar dock varandra fortfarande så det är lite roligt.

Problemet med denna tjej (som har 30 år haha) är att hon inte pratar ett enda ord engelska. Som hon skriver i mailet så använder hon en översättningstjänst och vill att jag ska göra detsamma. Få se om jag orkar...

Tjaa!

Local Celebrity

Kolla in: http://www.localcelebrity.com/press/press/

Rulla ner en bit på den sidan! Har faktiskt ingen aning om vart bilden kommer ifrån. Det är ingen bild från Sthlmsfinest iaf. Måste varit knäppt av någon annan fotograf. Skumt...

Det går bra nu...

onsdag, januari 23, 2008

Gotland v.29 bokat!


Ja då var det bokat och klart... Jag kan vara en av de första känns det som? haha. Fick klart med min arbetsgivare och kommer spela tors, fre och lö - dock kommer jag vara där ons-sön.

Var, när och hur återkommer jag med senare... låt oss bara säga att v29 i år kommer bli något i hästväg. Visby kommer vara galnare än någonsin tidigare, och framför allt mer "housigt". Räkna med flera intressanta uppträdanden!

Såååå... alla mina vänner! Boka inget annat under helgen v29, för tro mig... ni kommer vilja hänga med mig!

I'll keep you updated!

Burger King Centralstationen (del 2)

I ett svagt ögonblick av hunger igår på väg hem från jobbet vid halv 7 så tänkte jag köpa en burgare på Burger King. Denna gången testade jag det BK som ligger på övervåningen, i närheten av där man går ut till Arlanda Express. Tänkte att de måste väl vara snabbare än den där nere.

Det var ju dessutom ingen kö - bara två personer före, utspridda på lika många kassor. Men icke sa nicke!

Bakom disken stod det 5 (!!!) personer och ingen gjorde någonting... eller ju någonting gjorde de faktiskt... en stod och tittade på stripsen medans de friterades, en stod och lekte med sin mobiltelefon och två stod och pratade högljutt på ett språk som lät som i filmen Gudarna måste vara tokiga. Den sista i personalen stod och väntade på att det skulle komma ut burgare som han kunde göra iordning och packa in.

efter 5 minuters kö (och det var ändå bara EN före mig) så tröttnade jag... mitt tåg skulle gå tjugo i, så jag hade till och med fått lite bråttom. Jag sket i BK och drog till pizzerian mitt emot. Där fick jag maten på 1 minut och jag sprang till tåget.

Kastade ett öga bort mot Burger King innan jag gick ut på perrongen och såg då att det stod minst 10 pers där och trampade. Kan föreställa mig hur irriterade de var allihopa...

Kön till V på Sturecompagniet en lördag natt är INGENTING mot kön till Burger King vilken dag som helst i veckan. - Sjukt!

Sebbe spelar Body Crash (Dirty South remix) på Mix Club i Paris

Det här är nog ett av YouTubes populäraste klipp för tillfället... OMG vilket jävla drag! Låten Buy Now - Body Crash släpps för övrigt den 28 januari. Bara så ni vet!

Batistini!

"Grattis bloggen, nu kommer Dressman till er stad!" - Dessa reklamer har jag nu blivit tvungen att se på TV de senaste åren och jag har alltid undrat vilka det är som köper dessa kläder? Och framförallt finns det någon som tycker "Fan va bra!", när de blir gratulerade?

Själv så mår jag bara dåligt...

Ok, om sanningen ska fram så har jag aldrig varit i en Dressmanbutik. Inget jag skäms över direkt, men så är det. Därför känns det lite dumt att kritisera faktiskt eftersom jag brukar vara noga med att ha fakta innan jag sänker någon i denna blogg.

Därför ska jag skruva detta inlägg till något positivt! (ehhh ja jag vet, det blir svårt) Men i morse i Tunnelbanan så såg jag faktiskt - för först ggn - två stycken Batistinijackor!

Den ena hette "CANADIAN" och så stod det "By Batistini" under med en kanadensisk flagga ovanför, och den andra var en skitsnygg (faktiskt) armyjacka i stil med den WE har gjort som DonTomaso brukar gå omkring med. På den stod det "BATISTINI" med stora bokstäver över hela vänsterbröstet.

Ok, jag sa att detta skulle bli ett positivt inlägg, så dessa jackor va faktiskt helt ok. MEN, ska Dressman någonsin kunna sälja något till folk under 45 år så måste de ju för fan tona ner sitt ego lite! Hade det inte stått "BATISTINI" med stora bokstäver på bröstet så hade ju halva Söder sprungit omkring med den jackan! (Antar att den är snorbillig dessutom)

...och CANADIAN-jackan skulle fuskbrats överallt sprungit omkring med... OM det inte stått By Batistini under.

Tänk lite!

tisdag, januari 22, 2008

Ofattbart!!!!

Min polare, Uppsalasonen Daniel Pereaux (We Love House) har gjort en mix till MTV Selected, men det verkar som att folk antingen inte har upptäckt den än eller så orkar de inte rösta.

http://selected.mtv.se/?profile=455

Nu ber jag er lyssna på den (igen och igen om så behövs) och hajja att den är hur bra som helst. Han förtjänar minst 400 röster till. Kom igen nu och RÖSTA!

PS. Han är bara 18 bast lixom... när jag va 18 visste jag inte vad en mixer va för något. Somliga säger att jag fortfarande inte vet det. Själv har jag "ingen kommentar" på det påståendet.

måndag, januari 21, 2008

Två filmer

Såg två filmer i helgen... The Nines och Balls of Fury. Två totalt olika filmer... ja nästan så långt ut åt respektive håll man kan komma.

The Nines kändes som ett försök att skapa en klassiker i "The Butterfly Effect"-anda, men dessvärre så når den inte enda fram. Skall väl inte berätta för mycket men filmen består av tre akter och ettan är ok, tvåan sämre och trean (som skall knyta ihop allt) är totalt katastrof.

Balls of Fury däremot är en klockren komedi... om PINGIS! Ja bara det gör ju filmen otroligt underhållande för är det någonstans det finns nördar så är det ju inom pingis.. Kombinera detta sedan med uråldriga asiatiska pingisseder och martial arts så har ni receptet för en mycket underhållande film... Kung fu Hustle VS Blades of Glory.

söndag, januari 20, 2008

Torka

Nu har det rådit bloggtorka länge nog...

I fredags var jag bara hemma i lägenheten och softade. Lirade lite Fifa08 (spöade Jens som vanligt...) och kollade senaste Prison Break som dök upp från ingenstans i veckan. Fjärde säsongen av LOST börjar dessutom sista januari med ett dubbelavsnitt så nu är våren räddad.

Malin va ute med tjejerna och kom hit DYNG vid tre så det va lite kul faktiskt. Skönt att vara den nyktra för en gång skull haha. Man behöver få sig en reminder ibland hur jobbig man är när man kommer hem packad.

Hela lördagen spenderades sen i sängen ätandes brie, kebab och kolla Heroes och lite filmer. Det spöregnade ute och blåste hela dagen så det var ett bra val... På kvällen bestämde vi oss för att dra till Viktor och dricka lite vin... sen vidare ut till BJ där vi hade betongbordet och festade på lite. Träffade massor av roligt folk! Kul som fan att kunna säga till alla "jag har flyttat tillbaka nu" faktiskt.

Sista timmen drog vi till People, där var det dött och bara det yttre rummet öppet. Jag gled upp och lirade lite med Daniel Pereaux och Malin och Natalie stod och dansade som galningar bakom i båset. Klockan blev tre och vi traskade hem.

Idag söndag har vi först varit ute lite i solen och gått omkring. Jag sportade solglasögon för första ggn i år och det kändes underbart!! Finns inget skönare än kallt och klart - tjock jacka och solbrillor!

Nu är vi hemma här igen och jag sitter i sängen och lirar poker och skriver blogg. Malin ligger bredvid och har somnat haha.

Såg på bilderna att det verkade bra på Sture igår! Kul som fan... men oj oj oj så skönt det var att va ledig! Kunna ta en hel helg i uppsala och bara slappa. Mumsfillibabba! Förresten, fredagen den sista januari är det premiär för Stures nya ombyggda DJ-bås! Då switchar jag och DonTomaso över till fredagar (nu när lördagarna rullar på som bara den!). Detta kommer göra att jag slipper pendla som en galning på helgerna också. skööönt...

Nu ska jag gå All-in. hörs...

fredag, januari 18, 2008

Eftermiddagsfika

När Redbullen inte räcker till!
Det är på den nivån liksom...

"The sparkling fruit and herbal drink with a lively bite"

Uppsnappat i mailen... kan vara dagens bästa?

Haha. Det glädjer mig att höra.
Jag har väl möjligen lagt i en högre kreativ växel sen årsskiftet. Får se hur länge den håller i sig!

Jag vet inte. Nåt infoblad för Café Opera som stundtals återger gårdagens kvällspress-skvaller. Om inte redaktionen är för upptagen med att blogga om sina extremt spännande liv.

(Citera gärna, men återge förihelvete inte källan.)

Med vänlig hälsning

Viktor Barth-Kron
Redaktionschef | Managing Editor

Stureplan Media | Stureplan.se

________________________________________
From: Alex Lewerentz
Sent: den 18 januari 2008 13:58
To: 'Viktor Barth-Kron'
Subject: RE: hahahahaha

VBK!
Stureplan.se har faktiskt blivit min primära informationskälla de senaste veckorna.
Är det bara inbillning eller har du en peak just nu?

Varje gång jag går in får jag mig ett rejält skratt!

Finest? Vad är det?

Stureplan.se kl 13:13


FastCGI Error

The FastCGI Handler was unable to process the request.

Error Details:

  • The FastCGI process has failed frequently recently. Try the request again in a while
  • Error Number: -2147467259 (0x80004005).
  • Error Description: Unspecified error

HTTP Error 500 - Server Error.
Internet Information Services (IIS)



Fan vilken bitterfitta jag känner mig som nu haha... jag lovar, nästa inlägg ska vara positivt :)

ok... gratisreklam...

Inbjudan – Barcelona Love på Café Opera!

Andas Barcelona...

Nu på söndag hettar det till då Café Opera tillsammans med Clean Group bjuder in till Barcelona Love. Marcus Ullmarker står för musiken och Clean Group Dancers står för underhållningen så resultatet kan inte bli annat än ett kokande Sunday Love Party i äkta Barcelona-anda!

--------------------

...eller inte!
Jag är mållös... och äcklad... igen... blääääääää

La'Mode


Steve Angello, Sebbe Ingrosso och Stephan Markovits drar nu igång nya superklubben "La'Mode" på Ambassadeur sista onsdagen i Januari. Kommer bli en månadsklubb av sällan skådat slag där Steve och Sebbe bjuder in alla sina vänner. Det är nästan lite overkligt faktiskt...

På premiären har de plockat med Mark Knight, och vi som va på F12 i somras när de körde sitt 12h session vet ju vad som väntar! Nu finns det en anledning att gå ut på onsdagar igen... eller iaf en gång i månaden! Lika bra att ta ledigt sista torsdagen varje månad redan nu... eller ta sovmorgon...

Torsdag på stureplan...


Började med flipper på O-baren :) Älskar det stället... så jävla skön och avslappnad stämning


Ute och svirar med DonTomasos nycklar runt halsen ;)
Fan va blek jag är... måste sola!

Vaffan är det med mig och djävulstecken? haha... I remember the old days när man tokdiggade Black Sabbath :) det va tider det...

torsdag, januari 17, 2008

SIZE DOES MATTER...

Lägenheten 1.0

Den börjar äntligen ta lite form nu... Köket ser riktigt bra ut med nya väggarna och golvet som går vidare ut i hallen utan skarv. I like, det är de små detaljerna som räknas! Spisen är lite gammal, men annars är allt bra och jag har för första ggn i mitt liv en diskmaskin.

Mitt rum är dock långt ifrån klart. Fast det viktigaste är på plats dock... En underbart skön säng (dock ingen gavel/ben), min TV-bänk, min TV och min Xbox360! Det enda som är synd är att Jens och hantverkarna som hjälper till alltid fastnar inne hos mig och kör COD4 istället för att fixa klart i lägenheten på dagarna haha.

Mackan skruvar ihop vårt nya matsalsbord... Jag käkar en jätteportion spaghetti bolognese med massor av broccoli och Jens ser mest förvirrad ut...

Se så fint det blev... Stort och rymligt! Här ska vi ha många middagar i framtiden...

Jens "tummen mitt i handen" Lundström fick för sig att han skulle hjälpa till lite...

Jens rum. Det som är mest klart för han har ju redan flyttat in på heltid. Själv så var det första natten jag sov i lägenheten inatt. Sjukt svårt att slita sig från Malins säng när hon bor 3 minuter därifrån! haha... aja, måste väl försöka vänja mig att sova hemma ibland också.

Kommer bli bättre efter mitt varv på IKEA då jag har lite mer grejjer i rummet. Kommer kännas mer hemtrevligt då...

Idag efter jobbet måste jag träffa upp DonTomaso. Har min jacka och en kasse med viktiga prylar där som jag inte fick med mig hem i söndags. Han drar ju ner till Gbg imorgon, men det verkar inte som att jag kommer dra ner förrns på lördag vid lunch. Alltså måste jag hämta jackan idag... innan jag fryser ihjäl!

Nu är det jobbet som kallar! ciao

tisdag, januari 15, 2008

The Castle Club


Hittade denna precis på Facebook. Darwin & Backwall och jag försvarar sveriges färger... (klicka på bilden)

Burger King, Centralstationen


En trappa ner, där tunnelbanan möter pendeltågen, ligger det ett Burger King-hak. Igår när jag skulle hem så tänkte jag stanna till där och köpa något att äta på tåget, men ack HELVETE va det gick långsamt.

Alltså, jag vet inte vad de har för kriterier på folket de anställer, men är det kanske så att ingen vill jobba på BK längre? Är de kanske tvugna att ta in folk som inte pratar mer än 10 ord svenska, tuggar tuggumi (blåser bubblor), står och pratar med polare istället för att ta kassorna och glömmer beställningar på löpande band?

Jag hajjar noll.

Kommer ihåg hur det var när man kom till London första ggn (för sådär en 15 år sen haha), och även fortfarande. Det är bara svarta och indier som jobbar på hamburgerrestauranger där. Sjukt, men sant! Den stora skillnaden är dock att alla är SUUUPER service minded där, här verkar de som jobbar skita fullständigt i allt bara dagen går fort, de är tvugna att anstränga sig så lite som möjligt och de får in sina slantar.

Hur blev det såhär?

Tacka vet jag gamla hederliga BK på Stureplan. Det som låg precis där nya ingången är idag. Där käkade man ALLTID efter krogen och var inblandad i massor av fighter, matkrig och annat skoj. Vakterna kollade alltid snett på en när man kom in, men det mynnade till slut ut i att man blev polare med dem.

Personalen i kassorna var hur trevliga som helst och om man fylleflirtade lite så kunde man till och med få gratis plusmeny, eller en extra burgare. Det skulle ju ALDRIG fungera idag!

Det BK stängde sedan hälsovårdsmyndigheten ner. haha... ja jag vill faktiskt inte veta vad det är för skit jag ätit där genom tiderna, men däremot tycker jag att "det var bättre förr"... eller så är det bara jag som börjar bli lika grinig som DonTomaso på obetydliga ting. Jag håller tummarna för det första alternativet!!

Det var väl bättre förr?

måndag, januari 14, 2008

Halvnakna transvestiter = ok!?

"Barcelona Love" på Café Opera i söndags är det första man ser när man surfar in på Sthlmsfinest.com. Men gud, jag hajjar liksom inte det där... menar dom att alla är homosexuella i Barcelona?

Det är inte första ggn som CLEAN-group har fest på Cafét och jag läste någonstans att någon hade skrivit "Clean? Vaddå? Inte smittad med HIV än?" i en annan blogg, och även fast det är ett riktigt lågt och dåligt skämt så kan jag inte låta bli att känna avsmak för hela det där konceptet.

Låt mig beskriva det:
Låt homosexuella killar, främst post-op transvestiter, dansa på podium till tung musik - klart!

Det måste ha krävts en hel del tankearbete för att sjösätta det konceptet... det vill jag lova. En sak till förresten; hade det varit "riktiga" tjejer som dansat hade alla skrikit att det var en sexistisk show som förmedlar en felaktig syn på kvinnor, men nu bara för att det är transvestiter (män utklädda till tjejer - dock opererade) så verkar det vara ok att köra en "Linda Rosing" och rååååka visa brösten, osv... Jag förstår inte... tycker bara att det är TOTALT OSMAKLIGT!




Publiken som var där verkar ju inte vara några astrofysiker heller för den delen, så de bryr sig nog inte helt enkelt. (Och kom inte och säg att "sådär ser det ju ut överallt på Ibiza, eller i Barcelona", för det gör det inte)

Mobilbilder från lördagen...


Trossarna med ljus har tagits bort och alla lampor har flyttats upp längre upp i taket på Sture. Det är en del i ombyggnaden som just nu genomförs. Båset kommer dessutom att byggas upp några meter permanent och ligga i anslutning till det nya bord som byggts precis där bredvid. Direkt upp för trappan till vänster alltså. Allt kommer vara klart till sista januari.


Ok... DonTomaso ser stekig ut som vanligt... Axwell ser lika trevlig ut som vanligt.. men vafan håller jag på med? Vart tittar jag? Vem är jag arg på? VAD HÄNDER liksom? haha. aja... bjuder på den.


Dr Höistad, Ax, Don och jag... Bakom ser ni Gloria, Axels supertrevliga flickvän och framför smög sig groupie-Julia in dessutom! hehe.

Gloria skall också med ner till Göteborg i helgen och igår fick jag veta att även DonTomaso skall ner till PUSH! Kan alltså bli ett jääävligt stort och roligt gäng som kommer ner nästa helg! Det bestäms nu i dagarna... Hoppas Micke lyckas snoka upp nån spelning till mig någon av kvällarna också. Skulle va nice att kombinera nytta med nöje!


Francesco Diaz är glad... och har ett cp-lillfinger! :)

Måndag morgon


Då har man fullbordat sin första "riktiga" pendling. Somnade som en stock på tåget - konduktören knuffade till mig och jag fumlade fram biljetten - somnade om - vaknade av att en HÖG röst i högtalarna talar om att jag är på Stockholms central och att det är slutstation.

- Tack.

Ner i trängseln, armbåga sig fram och ta sig förbi spärrarna. Ner i underjorden och vänta på tunnelbanan. Mörby Centrum x2, sen äntligen så kommer Ropsten. Trängs ännu mer och tänker på att alla står och småhostar. Tar tag i en stång och känner att det är alldeles varmt där jag håller... någon har alltså hållit sin hand exakt där jag nu håller min. "Hoppas det inte är en av alla hostande människor", tänker jag och bestämmer mig för att använda handskar i framtiden.

Framme på Karlaplan och traskar ner till Narvavägen 30. Klockan är nu tjugo över 8. För exakt en timme sedan klev jag ut på gatan i Uppsala och traskade mot stationen där. Det här kan jag faktiskt leva med...

Fredagen spenderade jag med Malin och kollade the Aviator och käkade godis. Lördagen var det jobb som vanligt på Sture och söndagen flyttstädade jag min gamla lägenhet. Eller "jag" förresten... Klockan 11.00 knackade det på dörren och det stod en polska i trappen som talade högst 10 ord svenska. Jag gav henne pengar och drog hem till DonTomaso där jag lämnat en kasse med lite kläder, ett par skor och min iPod dagen innan. Efter att ringt på dörren och knackat som en galning i 45 minuter så orkade jag inte längre och drog hem. Fick några timmar senare ett SMS där det stod något om bortamatch och att jag kunde komma nu. Då var jag redan i Uppsala hos Malin i mysbyxor och gjorde Pizza!


(Malin kollar så att inte pizzan smiter...)

Sen somnade jag framför söndagsfilmen som så många ggr förut... Vad är det för ljushuvud som kommit på att man skall ha nyheterna mitt i en film? katastrof... och sömnpiller!

Förresten, Malin har börjat blogga! Läs den på http://theworldofmalin.blogspot.com/
Där kan man se den färdiga Pizzan! (Värsta trailern! haha)

söndag, januari 13, 2008

Lördag på Sture, NEU & Hell's Kitchen

Jag, Isabel Adrian, Fredrika Johnson och DonTomaso på Sture. Kul att träffa Fredrika, det var faktiskt jävligt länge sedan. Jag tycker om henne... hon är cool. Hon fyller förresten år snart, då ska jag spela ett 30 min set på hennes fest. Det gjorde jag förra året också.


Värmer upp lite...

Nya jeansen från Cali. Kommer bli sommarens hit garanterat. T-shirten är från WE och är en specialedition designad av ägaren till Boutique Sportif. Pickadollerna är lite coolt formade som ett WE-tecken liksom.


Justin, jag och Francesco Diaz (04.30 @ Hell's Kitchen)

Han spelade tungt som fan!! Riktigt roligt att träffa honom faktiskt. Han är polare med Alex Klingstedt också och det var meningen att jag skulle spela med honom i Oslo men det blev inställt. Tråkigt... men nu fick vi snacka lite skit iaf.