lördag, november 29, 2008

Ikväll blir det raj raj på Grodan!

fredag, november 28, 2008

Nu går flyget om två timmar...

Sitter kvar på jobbet och meckar lite med det sista... Men snart är det dags att ringa en bulle till Bromma flygplats.

Fick precis ett samtal från Fredrik Strebel (Pepe's Bodega boss typ) och de är nere i Båstad och skall ut och festa ikväll! Kul med lite folk man känner som kommer förbi!

Herr Strebel har ju dessutom bokat mig på klubben "NR15" i Lund om ett par veckor. Känns som att jag gör södra Sverige ett tag nu med start denna helg... Vad sägs om: Båstad, Göteborg, Malmö, Helsingborg och Lund på bara ett par veckor? SUG PÅ DEN NI!

Ni som har vägarna förbi ikväll... vi ses!

torsdag, november 27, 2008

ÄNTLIGEN KAN JAG GÅ UT MED DETTA!!!

Funderar ni på vad ni skall göra på Juldagen?
Då har ni svaret här nedan!!



Group LocoMotives and Berns Christmas present, Juldagen 25/12

Group LocoMotives och Berns gör en gigantisk juldagsfest över hela lokalen. Utspritt på fyra dansgolv, vart och ett med sin musikaliska profil, uppträder en mängd dj:er och artister.

Detta är de akter som är klara so far...

BERNS STORA SALONG 22.00-03.00
AXWELL
DARWIN & BACKWALL
ALEX LEWERENTZ

BERNS KÄLLARE 23.00-05.00
ADAM BEYER
JOEL MULL
KORNÉL KOVÁCS

BERNS ASIATISKA 22.00-03.00
ULTRACITY (LIVE)
24:HOURS SOUNDSYSTEM
RIMINI

BERNS TERRASS 22.00-03.00
MAIN ACT TBA,
ACE (DANIEL ÖHRN)
THE BASH (FREDRIK NILSSON)

Sug på den ni!!! Mer info kommer... om biljetter å grejjer...
Surfa även in på www.grouplocomotives.se

ENERGY at the Club på Sturecompagniet igår

Så var det ENERGY at the Club igen! och Löning... och första kvällen på nån vecka eller två med plusgrader! Bäddat för succé med Arno och Norman i Magnumbaren dessutom!

Jag var inte där själv, men jag kan inte hjälpa att tycka att de ser ut som två små knattar som lirar på ett gymnasiedisco. Sorry...

Istället känns det som om Madcon stal showen på stora dansgolvet!

Galet mycket folk...

Och självklart uppbackade av DonTomaso och Alle. Två av sthlms bästa entertainers/dj's just nu (och lääääänge tillbaka dessutom). Bra där brorsan!

Onlinepokerdiva... jag ?

Ja shit, kom precis på det. Jag har fan blivit en pokerdiva. Detta utan att jag egentligen spelat NÅGOT poker face-to-face på flera år. En sk onlinepokerdiva alltså! Idag kom förresten pengarna in på mitt bankkonto som jag lirade ihop och förde över senast. Det tog inte så lång tid som jag trodde. Endast tre dagar så det gick hur bra som helst! Över förväntan helt klart!

Tillbaka till divalaterna... Jag sitter nu på tåget hem från jobbet och tänkte "Hey, varför inte köra en kvitt eller dubbelt turnering?" Jag menar, det är ju 20 minuter till Märsta (första stället på vägen där mottagningen sviktar) och det borde jag ju hinna slå ut 5 pers på!

Sagt och gjort... Nu sitter jag här och har precis passerat Märsta $100 rikare. Körde en $50 sit-n-go. Slog ut 3 st och sen var det en annan vid bordet som gick all-in och fick två napp och slog ut de andra två... signed, sealed and delivered...

Men ändå... måste sluta med dessa fasoner.

UPDATE:
HAHAHA det roligaste av allt är att jag var tvungen att skriva om delar av detta inlägg för att uppkopplingen dog... snacka om flyt för 2-3 minuter sen när turneringen avslutades!

Vad betyder egentligen siffran "1010" ?

Jo det är nämligen så att jag publicerat 1010 inlägg i denna blogg. Lägg till mina drygt 300 på Glife och mina 200 på Sthlmsfinest.com så blir det en hel del...

En hel del tid.
En hel del ärlighet.
En hel del upprörda känslor.
En hel del påhopp och personangrepp.

- och jag vet att ni älskar det!


Jag & Alex P, Resident DJ på Ministry Of Sound/Hed Kandi (UK)

TV serier!!!

Kom på att det var länge sedan jag kommenterade TV-serierna i mitt liv. Inget är dock ändrat egentligen på min top-3, men de har bytt plats och generellt kan man säga följande:

Dexter,
Blir bara bättre och bättre och är min ABSOLUTA favoritserie just nu (och 2-3 månader bakåt i tiden). Säsong 3 som man var rädd skulle bli lite pannkaka har visat sig hålla minst lika hög klass som de tidigare.

Prison Break,
Först lysande, sen kalkon, sen TOTALT KALKON och nu (helt otippat) så är den helt plötsligt väldigt bra igen. Rankar den faktiskt som nr 2 just nu efter Dexter. Det finns fortfarande ingen serie som har högre berättartempo och bättre cliff-hangers... och efter FYRA SÄSONGER!

Heroes,
Höstens stora besvikelse... Från att varit den ABSOLUT BÄSTA fram till strejken i USA så har de seglat ner på tredje och sista plats. Säsong 2 var helt bedrövlig och denna säsong tog sig starkt i början men nu är den lika virrig som tvåan... Folk byter sida till höger och vänster och massor av nya karaktärer presenteras stup i kvarten. Rörigt och totalt intetsägande.

There you have it...

Dessutom hunnit avverka och/eller såga följande sedan sist:
Generation Kill (avverkad), True Blood (sågad)

En mycket klok medarbetare...

Igår satt jag hela eftermiddagen och en bra bit in på kvällen med ett projekt på jobbet. Ett sånt där tveksamt projekt som man inte riktigt vet om man kommer få betalt för och som ser ut som skit - fast man kan inte göra något åt det för att en extern byrå levererat designen.

I ett sista desperat försök att "rädda" designen klämde jag in en liten streckad linje som avskiljare mellan en meny och en login. Låter lite kanske men det gjorde att sidan inte såg lika tvådimensionell och tråkig ut - tyckte iaf jag.

En halvtimme senare kommer det ett SMS med texten "...ta bort!!!!" och jag blev fan riktigt störd över alla utropstecken. Här sitter man och sliter på övertid och får det sms:et liksom. Självklart tog jag dock bort det när jag kom hem.

Talade senare med en kollega om händelsen och han upplyste mig om att "En bajskorv är en bajskorv hur mycket guldfärg du en spayar på den!". Den kommer het enkelt ALLTID att vara en bajskorv.

Det är ju så jävla sant!
Jag hade suttit och sprayat guldfärg på en bajskorv i flera timmar!
Skall aldrig göra det misstaget igen.

Sorry att jag inte bloggat på ett tag...


Varit lite upptagen med jobb och en kortare resa. Nu skall jag dock förgylla er med idel kvalitetsinlägg!!

Tjoflöjt.

onsdag, november 26, 2008

Update...

Stopsignal

Idag har det varit 5 stycken. Tror det kan vara rekord på 55 min. En vart tionde minut typ alltså. Bra jobbar SJ!

Nu har jag bestämt mig...

Minst en dag i veckan så skall jag jobba hemifrån. Jag är helt enkelt så jävla trött på att resan till jobbet som alltid tagit under en timme helt plötsligt tar TVÅ TIMMAR! Funderar på Fredagar för då har man ju minst möten och så behöver jag inte komma hem så sent vid klockan sju utan kan bara fälla ihop datorn när jag är klar och ta helg.

Skall ta upp det med min boss idag.
Säger han nej så går jag ner på deltid istället.
I alla fall under vintern...

Det är fan psykiskt påfrestande att aldrig kunna planera sina morgonmöten och jag ljuger inte när jag säger att jag inte åkt ett enda tåg de senaste två veckorna utan att det blivit minst två, tre stopp pga tekniska fel. Jag upprepar: INTE ETT ENDA JÄVLA TÅG!

Nu får det vara nog.
Kanske blir mitt pendlarkort mycket billigare då också? Hmmm, skall räkna lite på det...

PS. Bara jag slipper höra: "Tjena! Ligger du hemma i soffan och käkar popcorn?" varje gång någon från jobbet ringer haha

tisdag, november 25, 2008

Hemma igen... lite snö här i Uppsala...


En halv meter snö mitt i vägen mellan filerna...

Hittade precis de här på Facebook... ;)


Den första är faktiskt lite halvskön ;) I like.
Vi ses på fredag!

Tillbaka på Grodan!

På lördag spelar jag på Grodan Nattklubb igen! Skall bli jävligt nice. Senast jag spelade där var på en fredag och lördagarna är ju ett litet snäpp galnare. Dessutom har jag just nu för tillfället ett riktigt fett "Big room set" jag kör. Man skulle ju lugnt kunna säga att det funkar...

"På lördag kommer Grodan att vara ett litet snäpp varmare och blötare än på väldigt, väldigt länge helt enkelt!"


Dagen innan, på fredagen alltså, skall jag helt otippat ner till Båstad och lira på något nytt ställe som heter Underbar. Jag har blivit intervjuad i radio och grejer inför det giget så jag antar att de slår på stora trumman där nere. Hoppas det kommer mycket folk och att de uppskattar bra housemusik. Det känns lite svårt att tippa sådär i förväg - lite som i Linköping senast, och det blev ju en riktig dundersuccé. Jag håller tummarna!

Annars rullar det på med allt. Räknar med att ha nya låten (SDM) klar till Ministry Of Sound-giget i Helsingborg 6/12 så ni som kommer dit lär bli först med att höra den. Sidoprojektet Botoks går väl om sanningen skall fram inte så bra - vi har inte haft någon tid helt enkelt - men räknar med att få upp lite material på MySpace innan jul.

Julledigheten kommer nog vid närmare eftertanke att mest spenderas i studion. Malin jobbar ju i butik så hon är inte lika mycket ledig som mig och det gäller att passa på då.

Håll ut...

METRO idag: "Unga kvinnor har sex för sprit"

Jaha, uppenbarligen så har METRO aldrig varit ute på krogen. Det är ju så det fungerar? Varför tror ni till exempel att den numera gifta miljardären hade en uppsjö av småtjejer runt omkring sig på Cafét senast? Och varför tror ni att alla nattklubbschefer har som "uppdrag" att förse tjejer till bord med storstekare som beställer in mycket? Jo för att de vill ju ha lite "grädde på moset" så att säga. Och tjejerna ÄLSKAR ju att hänga med de coolaste killarna och komma in på alla ställen. Ett ömsesidigt utnyttjande helt enkelt.

Får storstekarna ligga så älskar de stället och kommer tillbaka. Om och om igen. Varför tror ni förresten att V är så populärt? Gissa en gång.

För att avsluta detta inlägg lite snyggt så kan jag ju göra ett OERHÖRT STORT AVSLÖJANDE (i Metro-mått alltså). Det förekommer även i Uppsala och resten av Sverige att unga kvinnor har sex mot sprit!! Wow! Jo det är nämligen så att jag inte ens hann sätta mig på tåget innan jag hörde en man kommentera förstasidan till sin polare framför; "Hahaha, vaddå, var de på Flustret i helgen eller? hahaha".

Flustret är en skabbig nattklubb i Uppsala med åldern 27. Men tjejerna är såklart inte äldre än 18. Det är ju så man bygger en framgångsrik nattklubb.

Visste ni inte det?

Kolera eller pest!?

SJ är Kolera. SL är pest.

Vet faktiskt inte vilket som är värst längre. Efter att ha pendlat så länge så vänjer man sig. Man nästan börjar gilla dom bara de lyckas hålla tiden ibland. Bara för att de gör sitt jobb.

Tänk om det var så i alla andra branscher? Att man näst intill blir helgonförklarad om man lyckas uppnå det man utlovat? Att överprestera är det inget snack om.

Igår nekade SL en god väns 13-åriga dotter att åka på en remsa. För att det var en vuxenremsa. Alltså - hon fick inte betala dubbelt så mycket. Istället förpassades hon ut i snöstormen att GÅ HEM ENSAM ett par kilometer. Vad fan är grejen liksom? Ett argt samtal till SL's kundtjänst senare så hade de bett om ursäkt och erbjudit kompensation i form av EN biobiljett.

Hur dumma kan man vara egentligen? Jo, som SL.

Hur SJ klarar sig denna vinter skall bli intressant. Blir de lika förvånade även detta år att det kommer snö? Hittills har det inte gått en enda dag utan inställda avgångar och förseningar sen snön föll för en vecka sen. Lägg därtill strömavbrottet i HELA ROSLAGEN förra onsdagen.

Ja vad är egentligen värst? Kolera eller pest? Idioti eller total oförmåga? Jag vet faktiskt inte som sagt. Välj själva.

måndag, november 24, 2008

Alex Lewerentz @ Platå - Nov 22, 2008

Skön bild... Syns att jag har folket nära mig. Älskar att ha det trångt runt omkring mig när jag lirar! Känns jävligt "underground". Enda minuset var dock att de håll på att välta båset stup i kvarten för att det var för mycket tryck...

Men med ett stadigare bås så hade det varit perfekt!

Cash on delivery... nu även på Stureplan!

Nu är det klubben Magenta som är på tapeten igen... och min spelning där på premiären i september. Skönt att jag bokade av en annan spelning bara för att kunna ta den och att de till och med ringde mig från Stureplansgruppen och bokade in mig speciellt för den spelningen och förhandlade fram ett högt specialpris eftersom de absolut ville ha mig...

Nu har det dock snart gått två månader - och fakturan är fortfarande inte betald!

Men hey, varför klaga redan? Jag fick ju precis betalt förra veckan för ett Sture-gig jag gjorde någon vecka innan magentapremiären - så de har kanske satt i system att slänga på två månader extra på alla deras inkommande fakturor? Jag borde kanske vänta i ett par veckor till innan jag klagar?

Återkommer gång på gång till mitt motto (som jag är för jääävla dålig på att följa eftersom jag är för snäll!):

"GÖR ALDRIG NÅGON EN TJÄNST!"


Från och med nu är det i alla fall kontantfaktura vid varje spelning även på alla Stureplansgruppens ställen som gäller... men å andra sidan är det väl lite moment 22 för att när de läser detta så kommer jag ju inte få några mer spelningar där. Synd. Fast mest för dom.

- Touché

Karlaplan 08:40

Nu har granen iaf kommit upp! Väntar bara på belysningen... Det är så vackert varje år tycker jag! Och så slipper man förstöra sina skor på all den där "miljövänliga geggan" som de lagt ut över hela jävla Karlaplan.

Alltså, vad är det för påhitt egentligen? Någon som vet?
Finns det gegga/grus som INTE är miljövänligt?

UPPDATERING 11.35:
Nu snöar det så mycket att jag inte ser huset mitt emot på Narvavägen.

Capio Citykliniken på Narvavägen

Har riktigt ont i en arm och har haft så i en vecka... Idag bestämde jag mig för att gå till vårdcentralen här på Narvavägen (i porten bredvid) och kollade först upp deras nummer på Google så jag kunde ringa och boka tid.

Ringde två ggr utan att få svar - de har telefontid fram till 12.00.

Det roligaste av allt är att de har följande text på sin hemsida:

Precis som tidigare sätts patienten främst, och vår ambition är att ge ännu bättre service och tillgänglighet.

Vi arbetar efter grundprinciperna
• Vi svarar när du ringer
• Hos oss får du alltid en tid
• Vi ger service utöver det vanliga

- Eller hur?! Jävla pajasar!

söndag, november 23, 2008

Dagens bild

Tog den från tåget... Vilken underbar vinterdag!

Nu på kvällen så har jag och min baby varit ute och gått i det mysiga och kalla vädret. Vi gick bort till Röborundan och njöt av snön. Älskar verkligen det väder som är nu!! Hoppas snön får vara kvar och att temperaturen håller sig runt 5 minusgrader.

Kan du fixa det Polman?

Kom att tänka på en så jävla rolig sak som jag läste i boken "Barn skriver till Gud" för flera år sedan. Lyssna bara på det här:
"Käre gode Gud. Kommer du ihåg när det snöade så mycket att vi inte kunde gå till skolan. Kan du göra om det?"
Hahaha, klockrent!

RIKTIGT BRA PÅ PLATÅ I LINKÖPING IGÅR!!!!

Kvällen på Platå igår var klart över all förväntan. Både för arrangörerna och för mig. Det var mycket friskrivningar i början och snack om "helgen innan lön", "igår var det inte så bra" och "funkar verkligen house"? Men så fort Alaa hade blivit lite varm i kläderna runt halv tolv så gungade redan dansgolvet i takt.

Vid midnatt kom Tommie (som missade tåget och tog ett senare) och gick på och stämningen ökade ytterligare. Han piskade upp gästerna med klockrena låtar.

Sen var det min tur... Jag började med Accapellan på "Harder better faster stronger" och folket var med direkt! Körde ett riktigt big room-set med nästan enbart kioskvältare signerade Laidback Luke, Dirty South, Swedish house mafia och sverigeaktuella franska gossarna Arno och Norman. Stället exploderade. Igen... och igen. Och igen.

Det blev till och med så mycket ett tag att jag var tvungen att gå ner mitt i settet runt kl 2 med "Man with the red Face" och börja om att bygga.. annars hade gästerna dött av värmeslag.

Avslutade med en klockren klassiker som jag inte spelat på väldigt länge. Helt otippat går slingan till "Tell me why" igång och folket flippar sista 10 minuterna. Kärlek helt enkelt.

Sen blev det en kebabtallrik på "Rendez Vouz Kebeb" och upp på rum 206 och slagga. Tommie ringde mig 30 minuter efter att jag somnat, vet fortfarande inte varför. Han hade korkat upp en vinare på rummet och satt sig och tankade helt ensam kröp det fram vid frukostbuffén dagen efter haha. Tur att jag inte vaknade...





lördag, november 22, 2008

Grattis på födelsedagen brorsan!!

Förra året lirade jag på Steve's födelsedag på Ambassadeur. Fy fan vilken fest det var! Första ggn jag träffade Luke också... Det va nice! Denna gång är jag ute och flänger och lirar i Linköping :) haha.

Hoppas du har en underbar födelsedag och att du och Isabel får en grym kväll tillsammans!

Kram!

Starkt psyke är A och O !

Var ända nere på $180 idag i pokern... blir lätt så när man kör flera bord med hög insats på varje. Men jag bet ihop och avslutade dagen på ett nytt rekord - $698 !!

Något jag verkligen lärt mig de senaste dagarna är att man måste ha en stor stack - annars är man rökt. Förut när jag satt med $50 hit och dit på bord så var det alldeles för ofta man kom i all-in-situationer. Vinna eller försvinna. Nu går jag alltid in med maxinsatsen $200 per bord, brukar köra två samtidigt. Spelar man upp dem till 3-400 styck så kan man sen bestämma tempot vid borden vilket är en jävla fördel!

Nog spelat för idag iaf. Väntar fortfarande på första checken som jag tog ut från Pokerstars. Den skulle ta 8-10 dagar och komma på posten. De kunde inte föra tillbaka till Mastercard. Jävla skit!

Men men, kul när den kommer!
Lite "gratis" julklappspengar!

Imorse 09.49 kom det ett samtal...

Det var från John! Första ggn jag hör något från han sedan han felaktigt åkte in bakom lås och bom sommaren 2007. Shit, jag fick rysningar över hela kroppen och började nästan gråta. Hans första permission. Han skall få vara fri i 8 timmar. Han ringde mig efter 9 minuter. Helt sjukt.

Ska jag vara ärlig så kommer jag inte ihåg så mycket av det han sa, men det var skönt att prata med han. Att höra hans röst. Han skulle ringa igen på vägen tillbaka.

Nu kommer han att börja få lite regelbundna permissioner och från och med slutet på nästa sommar kommer han att vara ute med fotboja. Han lät otroligt stark och glad i telefonen. Jag kan inte förstå hur man kan ha sådan livsglädje när man berövats på allt. Han är otrolig! Han tackade så mycket för breven och bilderna jag skickat och jag som skämdes för att jag hört av mig så lite! Han sa att de verkligen hade hjälpt... usch nu får jag tårar i ögonen när jag skriver det här. suck..

Idag skulle han träffa upp två kompisar till oss som är nere i Göteborg. Önskar att jag va där nere jag också! Sen skulle de gå en sväng på Liseberg och bara mysa.

Snart kommer vi ses igen min vän! Jag längtar!

Vilken underbar morgon!

Nu är det vinter i Uppsala! Jag är så glad. Hoppas det får vara minusgrader nu ett tag så det förblir vitt och vackert!

Någon som vill sätta emot att det kommer bli någon typ av tågstrul när jag och Tommie ska till Linköping lite senare idag?

fredag, november 21, 2008

Ej välkommen på hyllan!

Glömde berätta en lite rolig historia från Cafét i onsdags! Mannen i mitten på bilden - Charles Simonyi, miljardären som snart skall gifta sig med sin svenska flickvän nere i Göteborg - hade bokat hela hyllan och där uppe trängdes alla rika farbröder med de få tjejer som var ute under 20 år.

Självklart gled vi upp på hyllan vi också bara av farten och av gammal vana när vi kom dit. Det dröjde dock inte många minuter innan en vakt kom fram och ursäktade sig och sa att vi inte var välkommen där uppe och pekade mot gammelgubben som stod och såg arg ut.

Jag hade precis fått ett "Aaaaalex!" av tjejerna där uppe och kramat om alla - alltså måste han ha uppfattat han mig som competition om de små drinkludren. Nej tack, han fick gärna behålla dem själv så vi drog ner och ställde oss i baren istället.

Kul när man nu på efterhand för höra om bröllopet på TV... Hela jävla Göteborg kommer ju vara avspärrat och det är vi skattebetalare som står för kalaset. Jag kan ju lugnt säga (en liten varningssignal till bruden kanske?) att han inte verkade ha bröllopet i åtanke där han stod som en lekfarbror med lysande ögon och bjöd småflickorna på skumpa i onsdags.

Lycka till med äktenskapet!

Gillet Lounge på lördag...

Medan jag och Tommie är ute och sprider glädje på Platå i Linköping bestämmer Danne vad som händer på hemmaplan... Daniel Pereaux är numera också signad på Umbrella Artist och spelar på Ministry of Sound world tour!!

PS. Ska sanningen fram så känns hela "Who the fuck is..."-trenden jävligt ute, men Tommie ligger som vanligt lite efter vad gäller flyers ;) haha

Magnumbaren @ Sturecompagniet

För er som inte vet vad Magnumbaren är så är det baren upp till höger när du kommer in på Sturecompagniet. den som går längst med hela högersidan med fönster ner mot dansgolvet och stora baren.

Igår var det exklusivt skivsläpp där! Magnumbarenskivan som remixats av JOIA-höjdaren Jonas Sällberg och DonTomaso delades ut till speciellt utvalda gäster. Själv kunde jag inte komma dit pga en envis förkylning - men Donster lovade att gömma undan min skiva.

Av bilderna att döma ser det ut som en riktig kanonkväll. Till och med självaste Tiesto var ju där. Undrar om han fick med sig någon skiva? haha

Sjukt strongt gjort av Ahlbom att få dit Tiesto på den klassiska "Torsdagsmiddagen". Finns det någon över huvud taget med fetare kontakter än Ahlbom i Sverige?

Bara att bocka och buga.

torsdag, november 20, 2008

Linköping here we come!


Hittade denna coola bild i Alaa's blogg! I like...
"Lawrence" är vad de kallade de mig på MOS i London - innan jag blev irriterad och BANKADE in mitt rätta namn på flyern haha

Design: Jacek Edbom

Förresten!

Efter jobbet igår var jag så jävla hängig. Orkade inte åka till Uppsala fram och tillbaka innan spelningen så jag drog hem till DonTomaso. Han var dock tvungen att jobba sent så jag var där själv.

Måste bara säga att när man kommer hem till han är det som att komma hem till mamma. Välstädat, varmt, gemytligt, FULLPROPPAD KYL/FRYS och en panna med korvgryta på spisen som jag snabbt kastade i mig. Mums.

Det var precis vad jag behövde mitt i allt mitt snörvlande... tack brorsan!

Kuriosa: Det inte många vet är att Don Tomaso även har haft en karriär som gogo-dansare för ingen mindre än Eric Prydz. Här ser ni dem live på Ambassadeur i början på året.

Bevisat: Don gillar INTE Jultomten.

Klappat och klart...

Det kom inget folk igår. Det var väldigt lugnt på stan helt enkelt. Första snökvällen och mitten av november en vecka innan lön. Såg högst 100 pers ute igår som var runt 20. Resten var i min ålder eller äldre... ända upp till 45-50 faktiskt. Antar att det är de som har råd.

Vi klappade i alla fall igen redan halv två.
Tråkigt/Skönt? Ja något av det... kanske båda.
Jag har drabbats av en irriterande småförkylning som gör att jag snorar och hostar/nyser hela tiden! Sjukt jobbigt så det var bra att vi inte körde till 03.

Det roliga var dock att vi gick en liten runda efter Fellows. Solidaritet var det 5 pers på. Cafét var bra men BARA gamla kufar och gangsters. Kändes mer som en söndag anno 2005. Kul dock att vara där. Det var nog ett år sedan senast... eller jag var förresten där en gång en snabbis i somras.


När vi kom ut från Cafét sjung alla Limmochaffisar upp i kör... "Aaaalex! Var har du varit?" haha, vet inte om man skall bli stolt över det eller få ågren för alla pengar man bränt på dem genom att bara utnyttja dem som vanliga taxibilar typ. Frasen "Kör till White, tusen spänn!" har man uttalat på tok för många ggr på fyllan...

Igår fick jag dock åka finlimmo till Village. Gratis. Tack för det. Snacka om att leva på gamla meriter.

Väl på Village kände jag kylan redan i kön haha. Har ju skrivit en och annan rad i denna blogg om det vuxendagiset. Nu med facit i hand kan jag ju bara bekräfta att allt jag skrivit stämmer till 100% !!! Hade riktigt svårt att hålla mig för garv när jag såg hur vissa stod och "posade" där inne hela tiden - och hade ÄNNU svårare att hålla mig för garv imorse när jag hittade inte mindre än TOLV bilder på en av dessa på finest.se. Snacka om maximal exponering. Jag dör. Baby J for president.

Kvällens friska fläkt var annars Darwin & Backwall som jag sprang på både på Cafét och Village. Dyng i 900 och helt galna. Grimaser på samtliga bilder från gårdagen och ett samtal när jag var på väg hem i bilen till Uppsala vittnar om att det var en tung kväll för gossarna! Det bästa var när jag i telefonen frågade var Bucket var. "Jag är hemma nu, ska sova" fick jag till svar. Då hörde jag att det var FULLT PARTY i bakgrunden dessutom. hahaha


Hemresan gick bra. Fick skjuts hela vägen av Anthony. Maken till genomsnäll kille får man fan leta efter! Alberto Sotto och Daniel Pereaux var också med i bilen. Danne skulle ju också till Uppsala och Alberto skulle ta morgonflyget till Malaga och vara där ett par dagar och jobba - så han skulle till Arlanda. Vi stannade till på Stora Wäsby och köpte mat för 300 spänn också. Jag smällde i mig en Bolognaise. Alberto bjöd... Mums.

Att hoppa ner i sköna sängen hos en varm Malin var utan tvekan kvällens bästa!

Idag är dock min förkylning värre... och inte nog med det! Maria på jobbet har åkt på samma skit, så idag är vi båda hemma. Hur skall det nu gå? haha

onsdag, november 19, 2008

Vad tycker du om Lidl?

Stig vet i alla fall vad han tycker...

Det dök in några frågor i ett mail inför spelningen på Platå i Linköping på lördag...

Vad gör du ikväll?
Lirar på Fellows onsdagsklubb i Stockholm.
Se: http://www.facebook.com/event.php?eid=44218041201

Favoritlåt på dansgolvet just nu?
Något med Alaa, allt fungerar. Han är Gud.

Va har du för förväntningar av spelningen på lördag?
Klackarna i taket! Första giget jag kör ute i Sverige tillsammans med Tommie Falk. Ska bli riktigt roligt, vi är typ barndomsvänner och har alltid stört kul när vi lirar tillsammans och kompletterar varandra bra! Vi inviger dessutom klubben Embassy i Göteborg 5 december tillsammans.

Vilken är din favoritblogg?
www.alexlewerentz.com såklart!

Favoritklubb i sverige?
Måste nog säga Berns eller Ambassadeur. De har flest stora akter. Park Lane i Göteborg är också jävligt smutsigt och mysigt.

Din roligaste spelning?
När jag spelade på Ministry Of Sound i London på SIZE-partyt med Steve Angello och Dirty South som huvudakt. Det är rätt svårt att slå det... Eller förresten, lirade en gång med Steve på Café Opera också när helt plötsligt trummisen i Red Hot Chillipeppers glider upp och tar över de congas som står bakom och lirar med oss. Det var även det en helt oförglömlig upplevelse!

-------------------

PS. Det var Alaa som skickade frågorna... utifall ni inte redan listat ut det alltså :)

NY MUSIK

Just ja, lite info! Har ryckt upp mig lite angående proddandet... kanske släpper jag något nytt redan innan Jul! Faktiskt två olika projekt på gång för tillfället... ett i en grupp (Botoks) tillsammans med Daniel Pereaux och innan det har jag ett soloprojekt som skall ut först!

Håll ut!
Ni kommer älska det.

EEhhh...


Jag tror vi arkiverar denna under sektionen "Tryck som gör en knäsvag". *gulp* Den är helt klart i klass med Malins "I LOVE FOOTBALL"-linne ;)

Världens utskällning...

Fick pocket treor på knappen igår när jag lirade. Blinds var $2/$4 och en snubbe i mittposition trycker in $22. Jag synar och floppen visar 2 3 10. Jag får alltså triss i treor. Han höjer igen till $30 och jag som har $135 kvar går all-in (och hoppades på att han skulle lägga sig såklart).

Han blixtsynar och visar upp pocket ess.

Turn och river blir J 8, ingen möjlig färg och JAG vinner en bra pot på mitt set.

Då händer det! Jag blir så in i HELVETE utskälld och kallad för riktig jävla idiot som synade hans $22 med pocket treor. Han svor som en liten snorunge och jag har nog aldrig sett så många **** någonsin i kommentarsfältet på Pokerstars.com - haha! Frågan nu till alla er läsare: Gjorde jag verkligen fel? Jag skulle nämligen ha synat typ upp till $40 med dessa kort om jag var i samma position igen. Han skulle ju lika gärna kunna ha AK, AQ, KQ eller KJ...?

Eller är jag helt ute och cyklar?

Alex Digholm - min pokerguru. I need your guidance! Så jag vet till nästa gång haha. Come back home from Malta!

Onsdag är lika med lill-lördag!

Eller så var det iaf en gång i tiden... En gång senare i tiden var till och med lördag "Lill-onsdag"! Tiderna förändras och nu ikväll så hoppas jag verkligen att det kommer komma lite folk och tokdigga när jag lirar på Fellows.

Jag vet att Anthony känner alla stans snyggaste brudar - och det borde betyda att det kommer några hundra dreglande snubbar - och det i sin tur är ju precis min målgrupp när jag lirar! (cirkeln är sluten) - Kan bara bli succé...

tisdag, november 18, 2008

Det kom ett mail...

Sthlmsfinest:
Vill du bli kollega med Freja Kjellberg, Katrin Zytomierska och Sara Lumholdt?


- Nej tack!

Klassiker i repris!


Är bara tvungen... den är ju så sjuuukt rolig!! haha

Orkar inte blogga så mycket mer idag... fick en dålig start!

Det enda jag vill få fram är att ni - SKA - komma förbi Fellows imorgon när jag lirar! Annars...

Strömlöst i hela Mälardalen...

Nu är jag på väg hem.

Strömlöst...

Nu meddelade de att det är strömlöst HELA VÄGEN mellan Uppsala och Stockholm så det är visst fullt med tåg längst spåren. Vet inte vad jag ska göra? Hoppa av? Gå hem och jobba? Sitta här och sura med resten av de 700 passagerare som kommer bli sena till jobbet?

Har vi inte kommit iväg halv nio så ringer jag Maria på jobbet och överlägger lite.
Jävla skit. Såg precis att jag har ett möte på eftermiddagen. Aja, då blir jag kvar på tåget. Bäst jag sänker belysningen på skärmen lite så att batteriet räcker lite längre!

Tur att jag tog min snygga rock iaf så att jag kan sitta och känna mig snygg haha :)

PS. nu ropade de att det skulle vara strömlöst MINST en halvtimme till. Han tillade också att "OBS, det är bara en prognos" - så det dröjer säkert längre. Nu går jag hem och tar ett tåg efter lunch till Stockholm

08.00 FULLT!

Blir galen... är så jävla trött på att behöva ta bussen som går hemifrån 07.28 för att vara nere på stationen SENAST kvart i åtta för att få sitta! Idag missade jag den bussen och tog en taxi så att jag var där 07.50 och alla vagnar var SMOCKFULLA och det stod folk i hela gångarna.

Jag orkade inte. Vill sitta.
Så jag är nu på tåget som går 08.10 istället.
Det tar längre tid för att det inte är ett direkttåg - men internet fungerar hela vägen!

Förresten, när jag kollar ut genom fönstret till höger så ser jag att 08.00-tåget fortfarande inte åkt i alla fall och klockan är nu fyra minuter över! hahaha... SJ = pajasar i 900. Jag förstår faktiskt inte hur de kan få fortsätta som de gör? Det är obegripligt.

Nu över till något helt annat.

Igår spelade jag in min första hyra på poker! Japp, jag spräckte $500 vallen! Målet jag hade är nått - trots att jag halkade ner under en hundring där ett tag. Jag har faktiskt vunnit 4 sit-n-go turneringar i rad nu. Och totalt 7 av 10. Måste ju ses som klart godkännt.

Förde tillbaka vinsten till mitt konto nu alldeles nyss så jag lär väl ha den på mott konto igen i slutet av veckan. Det känns skönt! Känns som en lavett i ansiktet på alla som klankar ner på att man spelar poker och tycker det är töntigt och onödigt.

Skall köra 10 turneringar i december också. Får se hur det går.

Nu ropade de ut i högtalarna att det är spänningslöst mellan Uppsala och Knivsta.
HELT otroligt! Det står två tåg bredvid oss här och ytterligare två i knivsta som står stilla så även om strömmen kommer tillbaka inom en snar framtid så lär det ju bli "spårbrist" och ännu mer strul längst vägen.

SUCK.

Tur att jag valde tåget med Internet hela vägen iaf... lär ju bli en och en halv timme sen till jobbet.

måndag, november 17, 2008

Helgens bästa bild...

Micke Weermets på Park Lane i fredags... Råare bild får man leta efter. Den har allt! Jag tänker "Berlin", "Hårt", "Minimalt" och "Kallt".

Impulsköp på lunchen...


Där hängde den... H&M i samarbete med Comme des Garcons, och jag kunde ju bara inte säga nej! Vad är oddsen att de skulle ha just EN rock kvar och att den var i min storlek? Typ noll komma noll noll ett...

Förresten, bara så ni vet så uttalas det "KÅMM DE GARSÅNG" ;)

Sveriges bästa DJ-blogg goes modeblogg till Linköping sonen Alaa's stora glädje!
haha

Bygg en hemsida på en kvart!

Japp, nu kan ni bygga en sjukt avancerad hemsida på typ en kvart med vår nya produkt Easy Business!

Förutom att ni får en hemsida där ni uppdaterar alla texter och bilder själva så får ni även ett register på nätet där ni kan ha koll på era företag, medlemmar, gäster (you name it!), ett fil/bildarkiv, en webbkalender för möten och event, samt funktioner för att göra HTML-utskick och skapa enkätundersökningar.

Det bästa av allt är att ni bygger hemsidan själv direkt på nätet utan några förkunskaper i programmering och det kostar er inte ett enda öre att komma igång! Ni betalar istället en månadsavgift på 995 kr för hela kalaset... och är ni inte nöjda (vilket jag visserligen vet att ni kommer att vara) så är det ingen bindningstid heller.

NI KAN DESSUTOM TESTA DEN GRATIS I 10 DAGAR!!
(och du, den är faktiskt helt perfekt för t ex nattklubbar och barer med funktionerna personregister, utskick och mingelbilder - samt möjligheten att underhålla sidan helt själv.)

My baby's got a new groove...

Jaha, så nu är man förlovad med en brunett (tv) helt plötsligt! ...skönt att kunna ha allt med lite lagom jämna mellanrum liksom :)

We Love House på Gillet och ett statement på BJ!

Lite bilder från lördagen... Ni som läst mitt (obligatoriska) fylleinlägg vet att det var en riktigt bra kväll. Jag kan nog ärligt säga att Gillet aldrig varit bättre. Fullt från det att jag och Malin kom dit och käkade middag redan vid kl åtta, - ända till 02 när vi stängde. Det kom liksom aldrig någon dipp - istället kom det peakar då det var så mycket folk att det nästan såg konstigt ut.

Dessvärre så blev det catfight strax innan klockan ett och då drog det lite folk. Men det fylldes snabbt på igen.

Gillet Lounge = Uppsalas snyggaste lokal. Punkt slut.

Alex, se inte så skitnödig ut!

Ett statement i 900!

söndag, november 16, 2008

Lirar på onsdag i Sthlm!

Ta ledigt på torsdag förmiddag och kom förbi och lyssna på lite förstklassig musik! Det är DU värd i höstrusket...

Hemma...

Helt ärligt... ikväll var det grymt! Gillet va bättre än NÅGONSIN och folket stannade och röjde till 02.00!!! Så underbart... SEN SKULLE ALLA ABSOLUT HA MED MIG PÅ EFTERFEST (vet att de bara ville åt mina skivor typ.. haha) men ok. Jag hakade och körde... hur som helst, nu är jag hemma!

Riktigt bra kväll... tack uppsala. Tommie försvann dock. Va på efterfest med killar jag egentligen inte vet vad de heter... what else is new liksom? kram. De va snälla.... musiken rockar. if you have it, you are KING!

Godnatt

lördag, november 15, 2008

Gillet Brasserie & Lounge

Dinner for two med min älskling... Eller just nu är det bara några fördrinkar :)

Perfection!

Just nu känns det bra... har bränt lite ny musik och hängt med Larsan idag. Nu kollar jag på fotbollen och Chelsea leder med 3-0 efter första halvlek. Alldeles strax skall jag och Malin till Gillet Brasserie & Lounge och äta en god middag - och efter det skall jag spela lite skön musik fram till 02.

Jag menar, det är ju sjukt så bra allt är just nu...

Tre låtar som ni måste kolla in...

Arias - Saira (Original mix)
Roger Sanchez - Bang that Box (Laidback Luke remix)
Steve Smooth, JJ Flores, Colette - Stay (John Dahlback Remix)

Då går iaf varmt i min iPod Touch
- och det brukar ju betyda att ni också gillar dem!

MEN VAD ÄR DET MED MIN JÄVLA GRANNE??!!


Nu har han borrat TRE HELGER I RAD!!! Antingen så har han tummen mitt i handen eller så är han bara en idiot som inte bryr sig om att ljudet stör och har planerat ett byggprojekt som sträcker sig över hela vintern (varje helg) - istället för att ta ledigt och göra det på en vecka.

Hela lägenheten skakar och man hör inte TVn även om man har högsta volym på. Helt sjukt!

Snart kastar jag ner ett halvt kilo ruttna räkor i hans brevinkast när han är borta. Brukar lukta fint om de får ligga en dag eller två...